Skip to main content

Workshop van CEDEFOP

Het Nationaal coördinatiepunt NLQF heeft deelgenomen aan een workshop van CEDEFOP over een onderzoek dat loopt van 2022 tot 2025. Dit onderzoek richt zich op hoe leeruitkomsten transparanter en meer overdraagbaar gemaakt kunnen worden.

Scenario's voor de toekomst

Tijdens de workshop werden vijf scenario’s besproken voor 2040 waarin een leven lang leren centraal staat.

De scenario’s zijn gebaseerd op twee variabelen:

  • Flexibiliteit
  • Toegankelijkheid van onderwijs

Per scenario is gekeken naar:

  • De mogelijkheden voor gepersonaliseerd leren.
  • De verhouding tussen formeel, non-formeel en informeel onderwijs.

Kansen en uitdagingen

Uit de discussie bleek dat elk scenario zowel kansen als uitdagingen heeft:

  • Kansen: Door een toename van flexibilisering en het vervagen van de grenzen tussen non-formeel en formeel onderwijs zouden er bijvoorbeeld veel mogelijkheden kunnen zijn om een leerroute samen te stellen.
  • Uitdagingen: Lerenden zouden zich overweldigd kunnen voelen door de hoeveelheid mogelijkheden en het overzicht kwijtraken. Daarom wordt goede begeleiding bij het kiezen van een leerroute extra belangrijk.

Realistische tijdlijn

Veel deelnemers gaven aan dat 2040 wellicht te ambitieus is, en dat 2060 realistischer lijkt.

Rol van het NLQF

Het Nationaal Coördinatiepunt NLQF maakt formeel en non-formeel onderwijs vergelijkbaar en zou daarmee een belangrijke bijdrage kunnen leveren aan de uitvoerbaarheid van één van de scenario’s.

Update over het project

Op 19 februari 2025 presenteert CEDEFOP een update over de voortgang van het project en wordt er een inkijkje gegeven in de vervolgstappen. https://www.cedefop.europa.eu/en/projects/transparency-and-transferability-learning-outcomes